Sprzątanie w Warszawie nie należy do czynności, które wykonujemy z dużą ochotą. Traktujemy je bardziej jako konieczność i staramy się je ograniczać do minimum. O to, kto sprząta zwykle kłócimy się również z domownikami. Skoro od porządków nie da się uciec, warto znaleźć dobre patenty na to, jak można je usprawnić. Już 5 zasad pomoże w szybszym uporaniu się z tym nielubianym obowiązkiem.
1. Nie idź na łatwiznę.
Sprzątanie w Warszawie bez względu na to, czy dotyczy domu czy mieszkania, warto rozpocząć od najbardziej brudnego pomieszczenia. W każdym domu jest to zwykle kuchnia lub łazienka, choć mogą być również inne pomieszczenia. Najbardziej zabałaganione miejsce zwykle oznacza, że wynosimy z niego śmieci do bardziej czystych pomieszczeń. Wystarczy, że w ten sposób przeniesiemy okruchy z podłogi na dywan. To problem zwłaszcza w przypadku pokojów przechodnich lub kuchni, połączonej z salonem. Jeśli układ mieszkania lub domu jest taki, że pomieszczenia są ułożone wzdłuż korytarza, warto zaczynać od tego, które znajduje się najdalej.
2. Zacznij od najbardziej uciążliwych miejsc.
Sprzątanie w Warszawie dobrze jest rozpocząć z przytupem, bo wtedy mamy najwięcej siły i zapału do pracy. To dobry moment na zmierzenie się z powierzchniami, które są trudno dostępne, lub do których potrzeba nam specjalistycznych środków. Zwłaszcza, że niektóre z nich potrzebują czasu, aby zacząć skutecznie działać. Miejsca, które wymagają czasu i większego nakładu pracy to zwykle kuchenka gazowa, piekarnik oraz toaleta i prysznic lub wanna.
3. Sprzątaj od góry do dołu.
Jeśli nie widzisz różnicy, spróbuj zacząć porządki od lampy i wysoko położonych półek. Zobaczysz, że taki system ma sens. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza jeśli chodzi o ścieranie kurzu. Odkurzanie dywanów oraz mycie podłogi zostaw na sam koniec, kiedy już opadną wszystkie drobinki, wirujące po ścieraniu.
4. Stosuj zasadę od środka do zewnątrz.
Takie podejście również usprawnia pracę. Dobrze jest najpierw wyjąć ubrania czy inne przedmioty z szafek, umyć je, poukładać wszystko i dopiero na końcu myć zewnętrzne części. Dotyczy to również prysznica lub wanny, które myte w środku zwykle ochlapują również przestrzeń na zewnątrz. Podobne patenty na sprzątanie w Warszawie mają profesjonalne firmy, zajmujące się porządkami.
5. Postępuj zgodnie z regułą zdejmij/wyjmij – umyj – połóż/włóż.
Sprzątając najpierw trzeba oczyścić przestrzeń, czyli zabrać z niej te przedmioty, które utrudniają nam działanie. Dopiero po ściągnięciu bibelotów można dobrze usunąć kurz z półki. Ta sama reguła dotyczy ubrań w szafie, czy naczyń w kuchni.
Reguły, które ułatwią sprzątanie to cenny nawyk, jaki warto w sobie wyrobić. Sprzątanie w Warszawie nie zawsze trzeba wykonywać samodzielnie. Jest wiele firm, jak Pozamiatane, które za niewielką opłatą pomogą nam w miarę regularnie odświeżyć przestrzeń. Warto korzystać z ich pomocy, ponieważ można zyskać cenny czas na relaks dla siebie i całej rodziny.