Sprzątanie naturalnie
Jeśli chodzi o sprzątanie, większość z nas przyzwyczaiła się do używania agresywnych detergentów i środków chemicznych – są łatwo dostępne i szeroko reklamowane. Niestety, przy okazji są nieprzyjazne dla środowiska, dla naszej skóry oraz często wywołują reakcje alergiczne. Jak sprzątać naturalnie? Czy naturalne środki czystości są równie skuteczne?
Soda, ocet i alkohol
Warto pamiętać, że przez setki lat do sprzątania z powodzeniem używano różnego rodzaju naturalnych substancji. Metody sprzątania wykorzystywane przez nasze prababki równie skutecznie poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami we współczesnych gospodarstwach domowych.
Z sody oczyszczonej rozpuszczonej w gorącej wodzie i kilku kropli olejków eterycznych można przygotować Płyn do usuwania silnych zabrudzeń, który poradzi sobie nawet z tłuszczem, krwią czy moczem zwierząt domowych. Alkohol rozpuszcza tłuszcze i dezynfekuje, a ocet pomaga pozbyć się przykrych zapachów.
Środki antybakteryjne
Również jeśli chodzi o działanie przeciw drobnoustrojom, naturalne środki czystości doskonale spełniają swoje zadanie. Wysokoprocentowy alkohol działa biobójczo na grzyby, pleśni i bakterie, a najprostszym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z naszych dłoni jest dokładne umycie ich wodą z mydłem.
Do wykonania płynu do usuwania silnych zabrudzeń najlepiej użyć olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, które nie tylko mają przyjemny, świeży zapach, ale również udowodnione działanie antywirusowe i antybakteryjne. Płyn do usuwania silnych zabrudzeń z dodatkiem olejku rozmarynowego będzie dodatkowo odstraszał owady.
Ekologiczne środki czystości
Oczywiście można również kupić gotowe naturalne środki czystości. Ekologiczny płyn do mycia naczyń, proszek do prania czy płyn do usuwania silnych zabrudzeń możemy znaleźć w każdym sklepie, w cenie nie wyższej niż dobrej jakości produktów opartych na agresywnych substancjach chemicznych.
Naturalne środki czystości są skuteczne, a przede wszystkim zdrowe – dla osób, które je używają i dla środowiska. Rzadziej powodują alergie i problemy ze skórą i są często lepiej przebadane.