System wskazujący na inteligentny dom warto przemyśleć na etapie projektowania budynku lub planowania remontu. Wówczas łatwiej jest przygotować odpowiednią instalację. Korzyści bowiem, jakie płyną z posiadania inteligentnego domu czy ogrodu jest mnóstwo. Przeczytaj co do nich należy.
Inteligentny dom – co to jest?
Instalacja tworząca inteligentny dom, nazywana też HEMS to domena współczesnego i nowoczesnego domu. Wykorzystuje rozwiązania technologiczne, które ułatwiają funkcjonowanie w domu czy biurze. Dzięki urządzeniom działającym w trybie automatycznym, wiele codziennych czynności staje się bezobsługowa. To rozwiązanie wygodne i łatwe w obsłudze. Ma ono szereg zalet.
Dlaczego warto wybrać instalację tworzącą inteligentny dom?
Inteligentne mieszkanie czy inteligentny dom to rozwiązania gwarantujące wygodę i bezpieczeństwo.
Mówimy tu między innymi o systemach tworzących inteligentne oświetlenie. Podczas nieobecności w domu możemy imitować ruch domowników, by odstraszyć potencjalnych złodziei. Oprócz tego, możemy z poziomu smartfona lub tabletu, przy użyciu specjalnie dedykowanej aplikacji mobilnej, nie tylko włączyć czy wyłączyć światło, ale również regulować jego intensywność czy temperaturę barwową.
Uzupełnieniem tego systemu są inteligentne gniazdka. Podłączenie do nich różnego rodzaju sprzętów i urządzeń, pozwala zdalnie włączyć je w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy mówić np. o czymś takim, jak automatyczne rolety, automatyczna brama wjazdowa, ale także o włączaniu podgrzewacza wody czy pralki, kiedy jeszcze jesteśmy w pracy lub np. w autobusie w drodze do domu.
Ponadto inteligentny dom to większe bezpieczeństwo w czasie nieobecności. Impreza, wyjazd weekendowy, urlop, wyjazd służbowy – wyjeżdżając z domu nie musisz już martwić się o bezpieczeństwo rzeczy pozostawionych w domu czy mieszkaniu. Wystarczy, że zainstalujesz monitoring i podepniesz go pod aplikację Smart Home. W takim wypadku, będąc nawet na drugim końcu świata możesz w dowolnym momencie sprawdzić, czy wokół Twojego domu nie kręci się ktoś podejrzany. Zintegrowanie monitoringu z alarmem jeszcze wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, za sprawą monitoringu wewnętrznego, którego obraz jest dostępny z poziomu aplikacji, możesz sprawdzić co robi Twój pupil, kiedy Ty jesteś np. w pracy.
Z kwestią bezpieczeństwa wiążą się także dodatkowe czujniki. Inteligentny dom bowiem to również ten, który wyposażony jest w czujnik gazu – powiadomi o rozszczelnieniu się instalacji lub obecności tlenku węgla, czujnik dymu – powiadomi o śmiercionośnym czadzie, a także czujnik zalania – powiadomi o nieszczelności rur wodno-kanalizacyjnych. Dodatkowo mogą to być także czujniki światła, które same włączną oświetlenie, gdy zapadnie zmrok i wyłączą je, gdy zacznie się dzień lub czujniki temperatury, które ułatwiają automatyczne sterowanie ogrzewaniem w domu.
Ponad wszystko inteligentny dom gwarantuje wygodę domownikom – odpowiednio skonfigurowany system otworzy lub zamknie okna, wyłączy piekarnik, włączy odkurzacz, telewizor lub ulubioną muzykę.
To również rozwiązanie na inteligentny ogród – zdalnie uruchomisz zraszacze i system nawadniający trawnik oraz rośliny lub włączysz automatyczną kosiarkę.
Na koniec warto wspomnieć o ekologii i prestiżu. Inteligentny dom jest ekologiczny, ponieważ prowadzi do zmniejszenia zużycia prądu, co odbywa się z korzyścią dla środowiska. Co więcej, daje możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii. Z kolei jeśli mówimy o prestiżu, niewątpliwie automatyka naszego budynku będzie budzić podziw naszych znajomych i sąsiadów.