Dbałość o zdrowie, w szczególności intymne, jest niezwykle ważna. Dolegliwości takie, jak np. swędzenie, czy pieczenie okolic pochwy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – nie pozwalają się skupić i wywołują rozdrażnienie. Niektóre infekcje, nieodpowiednio leczone, mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji, jak choćby bezpłodności oraz ciąży pozamacicznej.
Objawy infekcji
Zapalenie pochwy bezwzględnie wymaga interwencji ginekologicznej. Jest najczęściej objawem infekcji wywołanej przez bakterie chorobotwórcze, grzyby lub pierwotniaki. Do najczęstszych objawów należą: świąd i pieczenie, upławy oraz dolegliwości bólowe.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jak prawidłowo dbać o zdrowie intymne?To bardzo proste. Najważniejsza jest odpowiednia higiena. Regularne, częste mycie (zwłaszcza podczas menstruacji), nie tylko zwiększa komfort, ale przede wszystkim zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Do higieny należy używać odpowiednich płynów i żelów, specjalnie do tego przeznaczonych. Zawierają one składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia, przeciwzapalnym i grzybobójczym (np. pałeczki kwasu mlekowego, czy wyciągi z rumianku, szałwii, nagietka itp.). Podczas menstruacji, kiedy drogi rodne kobiety są bardziej podatne na infekcje, należy często zmieniać podpaski i tampony, ponieważ są one dobrą pożywką dla bakterii. Poza higieną, bardzo ważnym elementem jest używanie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów (bawełny, wiskozy, jedwabiu), która pozwala skórze oddychać i nie powoduje podrażnień mechanicznych. Niektóre perfumowane wkładki higieniczne, a nawet papier toaletowy, mogą spowodować podrażnienie bardzo wrażliwej błony śluzowej okolic intymnych. W przypadku zażywania pigułek antykoncepcyjnych lub przyjmowania antybiotyków wskazane jest stosowanie probiotyków ginekologicznych, które przywracają odpowiednią florę bakteryjną pochwy.
Czego należy unikać?
Do mycia, prania i płukania nie powinno się używać środków zawierających silne detergenty. Są one bardzo często przyczyną występowania alergii. Należy pamiętać, że dezodoranty do higieny intymnej również mogą podrażniać wrażliwe okolice. Unikać trzeba również noszenia obcisłej bielizny, która może powodować obtarcia, co sprzyja powstawaniu infekcji. Nie należy stosować długich kąpieli w wannie, które wyjaławiają florę bakteryjną pochwy – zdecydowanie lepiej jest myć się pod prysznicem. Bezwzględnie należy unikać kąpieli w niesprawdzonych basenach i jeziorach, które mogą być źródłem wielu zarazków. Wato ponadto pamiętać, że częste irygacje zaburzają florę bakteryjną pochwy i mogą sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.
Dbałość o zdrowie intymne powinna stanowić niezbędny element życia każdej kobiety. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy udać się po pomoc do ginekologa pomimo faktu, że wizyta taka jest dla wielu pań krępująca lub wręcz wstydliwa.