Jeszcze parę lat temu aparaty ortodontyczne były zakładane tylko dzieciom i młodzieży. Obecnie coraz częściej spotykamy je u osób dorosłych. Czy istnieje granica wieku, do którego można je stosować? Czy leczenie jest skuteczne? Jaki aparat będzie najodpowiedniejszy?
Dla kogo aparat ortodontyczny?
Nie ma granicy wieku, do której aparat byłby nieskuteczny. Odpowiednio dobrany, poprawi każde uzębienie. Pacjentami ortodontów są osoby nawet po 50 roku życia. Ponieważ zęby osób starszych są bardziej uwapnione, leczenie wymaga więcej czasu. Może też być bardziej bolesne. „Leczenie wad zgryzu u dorosłych, poza oczywistymi korzyściami natury kosmetycznej, wiąże się również z poprawą stanu zdrowia jamy ustnej” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. I to jest najważniejszy argument, przekonujący do założenia aparatu ortodontycznego u osób dorosłych.
Aparat ruchomy
Stosuje się go najczęściej u dzieci i młodzieży, ale jeżeli wada zgryzu nie jest duża, warto rozważyć jego wybór również dla osób dorosłych. Jest znacznie tańszy od aparatów stałych, zbudowany z akrylowej płytki i metalowych klamerek, drutów śrubek i sprężynek. Pacjent sam podkręca (co kilkanaście dni) śrubki regulujące. Aparat wyjmuje się do jedzenia i zabiegów higienicznych jamy ustnej. Efekty noszenia widoczne są po około 4 miesiącach. Całkowity czas leczenia to nawet 4 lata. Niestety, ten model nie jest odpowiedni do korekcji rozległych wad zgryzu.
Aparat ortodontyczny stały
To najbardziej rozpowszechnione aparaty. Wymienić należy modele klasyczne i samoligaturujące. Różnica polega na sposobie mocowania. Aparaty klasyczne, inaczej ligiaturowe, przyklejane są do zębów przy pomocy specjalnego kleju i ligatur, czyli gumek. Wymaga to częstych wizyt u ortodonty, w celu wymiany gumek, aby aparat pracował prawidłowo. Modele samoligaturujące nie mają ligatur. Metalowy łuk umocowany jest bezpośrednio do zamków, przy pomocy klapki. Ten model nie wymaga częstych wizyt w gabinecie. Leczenie aparatami stałymi trwa znacznie krócej niż ruchomymi.
Mamy modę na piękny wygląd. Robimy operacje plastyczne, stosujemy botoks, diety. Poprawiamy urodę na wszystkie możliwe sposoby. Nie zapominajmy więc o zębach. Poddane korekcji, nie tylko poprawią urodę, ale również zdrowie.
Zapoznaj się także z zabiegiem operacji plastycznych powiek na https://www.tourmedica.pl/kliniki/operacje-plastyczne-powiek/