Niewątpliwie, pojawienie się w moczu krwi zawsze budzi niepokój. Co to jednak oznacza? Czy krwiomocz sam w sobie jest chorobą? Jak postępować, kiedy zobaczy się w swoim moczu krew?
Krwiomocz to objaw
Warto od razu zaznaczyć, że sam w sobie krwiomocz nie jest żadną chorobą. Jest to jednak objaw bardzo wielu chorób. Niektóre z nich są bardziej poważne, a inne nieco mniej.
Krwiomocz często oznacza na przykład stan zapalny układu moczowego. Niemniej jednak, w takiej sytuacji pojawia się również bardzo wiele innych objawów. Przede wszystkim, powinno być odczuwane pieczenie podczas oddawania moczu. Co więcej, częstomocz może się również pojawić. Bardzo często gdy dochodzi do zapalenia układu moczowego boli również pęcherz. Warto więc obserwować objawy ,ażeby móc stwierdzić, czy w danej sytuacji doszło do zapalenia. Jeśli tak, warto skorzystać z leków na stany zapalne układu moczowego. Zwykle są one skuteczne i działają już po bardzo krótkim czasie. Jednak jeśli ma się wątpliwość co zażyć, zawsze warto skontaktować się z lekarzem.
Choroby nerek
Jeśli krwiomocz oznacza stan zapalny układu moczowego, tak naprawdę nie jest to duży problem. Zdrowie jest jednak o wiele bardziej zagrożone, kiedy krwiomocz oznacza nieprawidłową pracę nerek. Niemniej jednak, rzadko kiedy jest to jedyny objaw. Przeważnie, jeśli szwankuje zdrowie nerek pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Ponadto, również możliwe jest odczuwalnie bólu w dolnej części pleców.
Problemy z prostatą
Warto mieć na uwadze, że krwiomocz może być oznaką typowo męskiego problemu. Chodzi tutaj o problem z prostatą. Krwiomocz jest jednym z objawów jej przerostu. Jest to schorzenie bardzo charakterystyczne dla mężczyzn w podeszłym wieku. Często wiąże się również z dolegliwościami bólowymi.
Ponadto, może również dochodzić do zapaleń prostaty. W tym przypadku także pojawia się ból oraz problemy z oddawanie moczu. Podobnie jak w przypadku przerostu prostaty może się też pojawić krew w moczu.
Jak wyleczyć krwiomocz?
Oczywiście, każdy kto cierpi z powodu krwiomoczu chciałby, aby krew z moczu jak najszybciej zniknęła. Jak więc się jej pozbyć? Oczywiście, wszystko zależy od tego, co leży u podstaw tego nieprzyjemnego objawu. Czasami wystarczy wziąć zwykłe leki przeciwzapalne, ażeby krew zniknęła. Niemniej jednak, w wielu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli bowiem problem dotyczy na przykład nerek, bez pomocy lekarskiej się nie obędzie.
Warto zauważyć, że wiele chorób będących przyczynami krwiomoczu wymaga długotrwałego i bardzo trudnego leczenia. Ponadto, czasami może to być również leczenie inwazyjne, jak chociażby w przypadku kamicy nerkowej. Podobnie przerost prostaty wymaga leczenia, które może być dosyć uciążliwe, a przede wszystkim długotrwałe.