Za pomocą tokarek możemy obrobić przedmioty takie, jak: walec, stożek, kula. Urządzenie to jest niezbędne, jeżeli chcemy otrzymać dokładnie i precyzyjnie obrobiony produkt. Obróbce podlegają elementy metalowe oraz drewniane. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje tokarek i do czego się je stosuje.
Tokarka w świetle postępu technologicznego
Pierwowzorów tokarek należy się doszukiwać już w starożytności. W kolejnych latach wynaleziono toczące się koło w wodzie, które obrabiało dany materiał. Z czasem powstawały modele napędzane ręcznie, później bardziej zautomatyzowane.
Rozwój cyfryzacji sprawił, że powstały tokarki CNC. Wypierają one sterowanie ręczne. W CNC sterowaniem zajmuje się komputer. Automatyzacja i cyfryzacja tokarek sprawiła, że obrobione produkty są dokładne, precyzyjne, a samo wytwarzanie tańsze.
Rodzaje tokarek
Tokarka jest maszyną, która obrabia powierzchnię materiału części zewnętrznych poprzez tłuczenie, a części wewnętrznych poprzez wytłaczanie. Na rynku jest wiele rodzajów tokarek. Klasyfikacja została dokonana pod względem sposobu obróbki oraz materiału, który zostanie obrobiony.
Tokarki kłowe stosuje się w przypadku materiału posiadającego długość l>6d. Wśród nich znajdują się tokarki stołowe (obróbka małych części), uniwersalne (do metalu, stali), produkcyjne (duża ilość przedmiotów), ciężkie (duże przedmioty). Następnym podziałem są tokarki tarczowe, które obrabiają przedmioty o dużej średnicy, ale niewielkiej wysokości. Tokarki rewolwerowe przeznaczone są do obróbek wykończeniowych o skomplikowanych kształtach.
Tokarka – gdzie jest wykorzystywana?
Ze względu na właściwości maszyny, jest ona wykorzystywana niemal w każdej dziedzinie przemysłu – głównie w działach wytwórczych. Obrobiony materiał jest dokładny, precyzyjny, obrobiony z najmniejszymi szczegółami. Można z jednego elementu otrzymać skomplikowane kształty. Szybkość i masowość obróbki materiału za pomocą tokarek to kolejna zaleta. Wykorzystywane są w hutnictwie, motoryzacji, transporcie itp.
Obsługa tokarek wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego wymagane jest przeszkolenie osoby, która będzie odpowiedzialna na obsługę. Istotnym jest również spełnienie zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba