Baby blues jest trudnym okresem nie tylko dla świeżo upieczonej mamy, ale również jej partnera, który musi wykazać się jako kochający mąż, odpowiedzialny ojciec oraz głowa rodziny. Oto garść porad, które pomogą młodym rodzicom przetrwać ten czas.
Baby blues – co to właściwie jest?
Baby blues, określany również jako smutek poporodowy, to stan emocjonalny, z którym boryka się nawet 70–80% młodych mam. Pojawia się on najczęściej między drugą a piątą dobą po porodzie i trwa maksymalnie przez dwa tygodnie. Gwałtowne obniżenie nastroju wynika najprawdopodobniej z wahań poziomu hormonu CRH. Przed porodem wzrasta on trzykrotnie, aby przygotować kobietę na poród i związany z nim stres, a po wydaniu dziecka na świat zaczyna drastycznie spadać, czemu towarzyszą zmęczenie, płaczliwość, smutek i przybicie.
Młoda mama ma problemy ze snem oraz opiekowaniem się dzieckiem. W tym czasie szczególnie potrzebuje wsparcia oraz miłości partnera. Przyczyną baby blues może być również zmiana trybu życia – szczególnie jeśli przed wydaniem malucha na świat kobieta była aktywna zawodowo oraz fizycznie. Obniżenie nastroju i lęk o zdrowie potomka może się także pojawić po wielogodzinnym, wyczerpującym porodzie. Warto pamiętać, że baby blues nie jest tym samym, co depresja poporodowa, która wymaga kontaktu z psychiatrą oraz leczenia farmakologicznego. Depresja poporodowa wiąże się również z cięższymi objawami, takimi jak odtrącenie dziecka, myśli samobójcze oraz zachowania autoagresywne.
Baby blues – porady dla świeżo upieczonych ojców
Partnerowi na początku może być ciężko zrozumieć przez co przechodzi jego ukochana. Szczególnie jeśli w okresie ciąży była rozpromieniona i z podekscytowaniem czekała na przyjście na świat dziecka. Młoda mama potrzebuje dużej dawki miłości, wsparcia i zainteresowania. Powinna mieć cały czas świadomość tego, że nie jest sama z nowymi obowiązkami i w każdej chwili może zwrócić się po pomoc. Na pewno nie wolno obwiniać jej o stan, w którym aktualnie się znajduje. Mówienie: „Weź się w garść” czy „Nie rozczulaj się nad sobą”, a także unikanie codziennych obowiązków może tylko pogorszyć jej samopoczucie. Słowa te lepiej zamienić na: „Świetnie sobie radzisz”, „Jestem z ciebie dumny”, „Jesteś najlepszą mamą”, „Bardzo cię podziwiam”, „Kocham cię”.
Dla świeżo upieczonej mamy każda chwila snu i odpoczynku jest na wagę złota. Partner powinien odciążyć ją w obowiązkach oraz opiece nad dzieckiem – brać czynny udział w kąpieli, uspokajać je, kiedy płacze oraz usypiać. Czasami konieczne może okazać się wzięcie urlopu na kilka dni. Dla partnerki bezcenne są również chwile spędzane razem, dlatego ważne jest, aby znaleźć w ciągu dnia godzinę lub dwie na obejrzenie filmu, wspólną drzemkę, spacer lub rozmowę.