O zalaniu mieszkań wiedzą najlepiej osoby mieszkające w blokach. To właśnie w tego typu obiektach najczęściej dochodzi do zalania wodą ścian, sufitu i podłóg. Przyczyną są zwykle awarie kanalizacji. W domach jednorodzinnych także dochodzi do zalania ścian, np. podczas napraw instalacji hydraulicznej. W celu usunięcia skutków awarii należy przeprowadzić remont pomieszczenia, czasami jednak wystarczy osuszyć ścianę czy też sufit metodą naturalną bądź osuszaniem sztucznym.
Metody osuszania ścian budynków
Jak już wcześniej było wspomniane, aby osuszyć ścianę po zalaniu, można skorzystać z dwóch metod – naturalnej i sztucznej. Wszystko zależy od stopnia zalania i grubości ściany. Jeśli zalanie jest niewielkie, można otworzyć w pomieszczeniu okna i drzwi, by zrobić przeciąg. Dobrze byłoby także podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko wiosną i latem, kiedy powietrze z zewnątrz ma niską wilgotność. Jest to metoda, która nie wymaga wysokich nakładów finansowych, ale przez to jest też mało skuteczna. Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym osuszeniu ściany, powinniśmy wykorzystać do tego metody mechaniczne, czyli zakupić nagrzewnice, cyrkulatory lub wentylatory. Oczywiście istnieje opcja ich wynajmu, co bardziej się opłaca niż zakupienie nowego urządzenia i wykorzystanie go tylko przez krótki okres. Temperatura powietrza wydmuchiwanego przez nagrzewnice czy cyrkulatory dochodzi nawet do 250 stopni. Tak wysokie podgrzanie powietrza pozwoli na szybkie osuszenie ściany.
Osuszanie gorącym powietrzem to nie jedyna metoda. Istnieje jeszcze tzw. osuszanie adsorpcyjne, które polega na pobraniu wody z zalanych ścian czy podłóg przez otaczające powietrze, które wcześniej osuszone zostało adsorpcyjnymi osuszaczami powietrza – tlenkiem glinu, chlorkiem litu czy też żelem krzemionkowym. Suche powietrze jest w stanie odebrać z materiałów nasiąkniętych wodą nadmierną jej ilość, która odprowadzana jest na zewnątrz.
Osuszanie za pomocą wentylatorów
Wentylator kojarzy się głównie z chłodzeniem, zwłaszcza w okresie letnim. Często zastępuje on klimatyzację w domu, biurze itp. Niemniej jednak wentylatory wyposażone są także w opcję osuszania, czyli podgrzewanie powietrza schłodzonego w celu wykroplenia pary wodnej. Można w ten sposób szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Wynajem wentylatorów – trzy najważniejsze korzyści:
- szybsza wentylacja, dzięki przyspieszeniu cyrkulacji powietrza,
- skuteczne uwalnianie wilgoci także z posadzek i sufitów,
- równomierne osuszenie całego pomieszczenia.
Wynajem wentylatorów umożliwi nie tylko szybkie osuszenie ściany po zalaniu, ale także zmniejszy ryzyko zagrzybienia ścian. Poza tym tego typu urządzenie sprawdzi się w sytuacji, kiedy potrzebne będzie szybkie wysuszenie świeżo tynkowanych ścian, betonowych posadzek itp.
Wynajem wentylatorów – jak znaleźć firmę?
Znalezienie firmy, która zajmuje się wynajmem wentylatorów lub innego sprzętu budowlanego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy popytać znajomych albo poszukać informacji w Internecie. Czasami interesująca oferta może pojawić się w innej lokalizacji, ale i to nie powinno stanowić problemu. Nie ważne czy siedziba firmy znajduje się w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie. Firmy wynajmujące sprzęt budowlany dostarczą go w dowolne miejsce. Najważniejsze jest to, by znaleźć korzystną ofertę. Istnieje jeszcze jedna opcja – oprócz wynajmu wentylatorów, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy, posiadającej odpowiednie certyfikaty branżowe, która przyjedzie do nas i samodzielnie osuszy ścianę przy pomocy odpowiedniego sprzętu i umiejętności fachowców.
Artykuł napisany dzięki uprzejmości firmy M&M-BUD z Poznania.