Jakie są powody występowania zakrzepicy żył głębokich?

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania zakrzepicy żył głębokich jest oczywiście wiek pacjenta. Jak powszechnie wiadomo osoby starsze są zdecydowanie bardziej narażone na powstawanie niebezpiecznych dla zdrowia zakrzepów. Przy spadku aktywności fizycznej niestety bardzo szybko dochodzi o spowolnienia przepływu krwi. Zakrzepica żył głębokich może pojawić się również u osób z urazami mechanicznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o pacjentach ze złamaniami kończyn, którzy noszą kilka tygodni gips.

Jakie są główne przyczyny występowania zakrzepicy żył głębokich?

Przy powyżej opisanych problemach pojawiają się mniejsze lub większe problemy z prawidłową pracą pompy mięśniowej. Pamiętać należy o tym, że to właśnie mięśnie łydek odgrywają kluczową rolę w przepompowywaniu krwi bezpośrednio z dolnych partii nóg do górnych. Zakrzepica żył głębokich może pojawić się tak naprawdę z wielu różnych powodów. Zakrzepy występują nie tylko przy chorobach współistniejących, ale również przy stosowaniu niektórych leków farmakologicznych. Na zakrzepicę żył głębokich narażone są w szczególności kobiety w ciąży. Nie można zapominać również o czynnikach genetycznych. Jeżeli Zakrzepica żył głębokich pojawiła się w najbliższej rodzinie, to warto zachować szczególną ostrożność.

Czynniki ryzyka zakrzepicy na które warto zwrócić uwagę?

Poważnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy żył głębokich są także różnorodne choroby zakaźne. W ostatnim czasie bardzo dużym zagrożeniem jest oczywiście COVID-19. Warto wspomnieć chociaż o tym, że ponad połowa pacjentów z COVID-19, która była leczona respiratorem miała mniejsze lub większe problemy z powikłaniami zakrzepowymi. Przy zakażeniu zakrzepy pojawiają się nie tylko w żyłach, ale również w tętnicach.

W jaki sposób możemy uchronić się przed zakrzepicą żył głębokich?

Jak powszechnie wiadomo zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż leczenie. Kluczem do sukcesu jest to, aby postawić na zdrowy styl życia. Ogromną rolę odgrywa nie tylko zdrowa i zbilansowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest również to, aby zrezygnować z alkoholu i tytoniu. Na rynku dostępne są również specjalne pończochy uciskowe, które niwelują ryzyko zastoju krwi. Jeżeli często podróżujemy, to warto regularnie wykonywać ćwiczenia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub leżącej znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów. Wszystkie incydenty zakrzepowe są bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia, dlatego też warto jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy.