Każdy ze zmotoryzowanych pamięta swój pierwszy samochód. Duma z własnego pojazdu, wyjątkowe przejażdżki, poznawanie jego przyzwyczajeń, parametrów i specyfikacji – to niezastąpione momenty, które przypadły w udziale każdemu nowemu kierowcy. Zazwyczaj pamiętamy je do końca życia i z sentymentem myślimy o maszynie, która wiernie nam służyła, towarzyszyła w ważnych chwilach życia i umiliła wiele podróży. Są wśród tych bazowych pojazdów samochody mniej lub bardziej wyjątkowe, własnoręcznie tuningowane lub klasyczne, jeśli jednak chodzi o najczęściej wybierane marki, widoczna jest wyraźna tendencja. Możemy zaobserwować dominację takich firm jak Skoda, Opel, Volkswagen, a także Toyota (używane modele, nierzadko sprowadzane zza naszej zachodniej granicy, cieszą się szczególną popularnością). Oczywiście nie są to jedyne marki, które idealnie nadają się na pierwsze samochody, jednak wnikliwa obserwacja wskazuje, że akurat te cieszą się wyjątkowymi względami u polskich kierowców. Dlaczego tak jest? By to uzasadnić, warto przybliżyć specyfikę każdej marki i krótko o niej opowiedzieć.
Ekonomiczny i tani w eksploatacji
Skoda to samochód uznawany za dobry dla początkujących kierowców – dzięki swojej niskiej awaryjności zniesie wiele błędów popełnianych przez nowicjuszy, a także nieostrożne traktowanie prowadzącego. Dodatkowo ma stosunkowo tanie zamienniki, a prostota jego obsługi sprzyja nauce podstawowych operacji i funkcji. Z drugiej strony, ze względu na to, że nie jest zbyt zaawansowany technicznie, bardziej doświadczonym użytkownikom może wydać się mało przystosowany do zaawansowanej jazdy czy też czegokolwiek poza zwykłymi ćwiczeniami. Na potrzeby zdobywania doświadczenia całkowicie jednak wystarcza i nie pozostawia pola do narzekań. Z tego powodu cieszy się u nas dużą popularnością.
Pierwsza namiastka luksusu
Ople także okazjonalnie wykorzystuje się do nauki jazdy, ale dużo rzadziej, niż wspomniane wyżej Skody. Za to wiele firm wykorzystuje je jako samochody służbowe. Trzeba przyznać, że głównym powodem ich popularności jest, oprócz różnorodności wśród modeli, niska cena – zarówno samego pojazdu, jak i części zamiennych. Niestety, przez to charakteryzuje go też dosyć wysoka awaryjność – wprawdzie niełatwo samodzielnie wywołać uszkodzenie, z częścią z nich można poradzić sobie w zaciszu garażu, ale jeśli pojawi się coś poważniejszego, to zwykle ciągnie za sobą kolejne naprawy. Mimo to ta marka cieszy się nieposzlakowaną opinią i wśród wielu kierowców nadal jest pierwszym samochodem, na jaki się decydują po uzyskaniu uprawnień do jego prowadzenia. Tym bardziej, że Ople uznawane są za nieco wyższą półkę, niż pojazdy zza naszej południowej granicy.
Łatwy autotuning, czyli zrób to sam
Przy Volkswagenach, a w szczególności w bardzo popularnych nad Wisłą Golfach, sytuacja ma się podobnie, jak w przypadku Opla – tanie części zwołują mu szerokie grono zwolenników i sprawiają, że wciąż widujemy go na naszych drogach. Wiele osób uważa, że na stałe wszedł on do naszego kanonu, choć z początkiem jego pojawienia się na naszym rynku nie było to aż tak pewne. Wielu kierowców ceni tę markę za możliwość samodzielnego wykonywania drobnych napraw – jest to możliwe dzięki jego prostej i stosunkowo przejrzystej budowie. To także samochody tej marki cieszą się chyba największą różnorodnością tuningów, a także personalizacji wśród użytkowników. Sprzyja to tym samym rozpowszechnianiu się marki i zwiększaniu jej popularności.
Japońska niezawodność
Z czterech wymienionych na samym początku opcji, najbardziej zaawansowanym tematem jest kwestia Toyoty. Są to samochody cieszące się zarówno stosunkowo niską ceną (choć najtańsze nie są), jak i imponująco wysokim standardem, a jednocześnie wygodą i intuicyjnością. Na plus wypada też uniwersalność – zarówno kierowcy z dłuższym stażem, jak i ci świeżo po uzyskaniu prawa jazdy, potrafią docenić jego zalety. Wynika to także z faktu, iż Toyoty są samochodami stosunkowo długowiecznymi. Oczywiście pod względem niskiej awaryjności nic nie zastąpi auta prosto z salonu, lecz rynek obfituje w Toyoty używane, które swoimi parametrami dorównują wielu młodym samochodom innych marek. Aby się o tym przekonać, wystarczy chociażby przyjrzeć się sytuacji w naszej stolicy – obficie wyposażona w Toyoty Warszawa zaskakuje ich różnorodnością na swoich drogach. Widzimy to wszystko choćby na przykładzie witryny internetowej http://www.toyota-radosc.pl, gdzie zarówno Toyoty używane, jak i nowe, są codziennie przeglądane przez setki użytkowników. Wynika to właśnie z ich uniwersalności, która sprawia, że Toyoty znajdują zastosowanie w przeróżnych sytuacjach – od biznesowych po prywatne.
Oczywiście dobór samochodu powinien być w jak największym możliwym stopniu decyzją indywidualną, którą opieramy między innymi na doświadczeniu w jeździe, swoich preferencjach, pożądanych przez nas kosztach oraz wielu innych czynnikach. Nie sposób przewidzieć ze stuprocentową dokładnością, jaki samochód będzie najbardziej odpowiedni dla danej osoby, możemy jednak wspomóc się nieco opisanymi powyżej specyfikacjami, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasz wybór będzie dla nas odpowiedni. Przedstawione powyżej marki uznawane są za najpowszechniejsze i najbardziej sprawdzone, dlatego bardzo możliwe, że przy wyborze pierwszego – ale nie tylko – samochodu, zdecydujemy się właśnie na jeden z tych klasyków.