Kolejka wąskotorowa w Żninie
Jeśli jesteś miłośnikiem zabytkowych kolejek i marzy Ci się przejazd rodem z XVIII wieku, warto zapoznać się z ofertą kolejki wąskotorowej w Żninie. To prawdziwa gratka dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i niekonwencjonalne sposoby na zwiedzanie urokliwych miejsc na mapie naszego kraju.
Kilka słów o kolejce wąskotorowej
Kolejka wąskotorowa Żnin to linia o długości 12km i rozstawie szyn 600 milimetrów powstała w 1894 roku. Początkowo oczywiście służyła głównie do przewozu różnych towarów, z czasem zaczęła być wykorzystywana jako podstawowy środek transportu publicznego. Kolejka ta powstała po to, by łączyć Żnin z trzema najważniejszymi punktami na mapie: Wenecją, Biskupinem i Gąsawą.I choć kolej wąskotorowa charakteryzuje się mniejszą zdolnością przewozową i niższą prędkością maksymalną, to jej budowa i eksploatacja jest znacząco łatwiejsza i zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Jako przykład można podać brak konieczności wykonywania głębokich przekopów czy nasypów kolejowych, co jest obowiązkowe w przypadku kolei standardowej. Warto też podkreślić, że żnińskie tereny z uwagi na dużą liczbę jezior, wzgórz i terenów podmokłych były terenem trudnym do zaplanowania skomplikowanych transportów. Właśnie dlatego kolejka wąskotorowa Żnin była prawdziwym strzałem w dziesiątkę!
Aktualne zastosowanie kolejki
Kolejka wąskotorowa Żnin jest dziś wykorzystywana wyłącznie w celach turystycznych. Kursuje ona w okresie największego ruchu turystycznego na terenie Pomorza i Kujaw, czyli w okresie wiosennym i letnim. Przejazd kolejką wąskotorową Żnin to prawdziwy powrót do przeszłości. Ciuchcia porusza się z maksymalną prędkością 25 km/h dając tym samym pasażerom możliwość obcowania z przepięknym żnińskim krajobrazem: lasami, jeziorami czy torfowiskami.
Inne atrakcje regionu
Prezentując kolejką wąskotorową Żnin, nie sposób nie wspomnieć o Muzeum Kolei Wąskotorowej, które mieści się w naszej polskiej Wenecji i aktywnie działa od 1972r. Muzeum uznawane jest za największy skansen w Europie i corocznie przyciąga tysiące miłośników historii.