Łysienie plackowate jest chorobą, która skutkuje wypadaniem włosów z określonych miejsc. Dzieje się tak, gdyż uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe. Najczęściej łysienie plackowate dotyka osób przed 30 rokiem życia, choć w innych grupach wiekowych także zdarzają się przypadki zachorowań.
Łysienie plackowate – czym jest?
Łysienie plackowate sklasyfikowano jako chorobę skórną, jednak do tej pory nie wiadomo co jest przyczyną, iż jedne osoby są dotknięte tą dolegliwością, a inne nie. Niestety leczenie łysienia plackowatego jest długotrwałe i męczące. Jest to bowiem choroba przewlekła, o charakterze autoimmunologicznym i zapalnym. Zmiany zapalne to placki uwidoczniające się przeważnie na głowie. Niestety nieleczone łysienie plackowate może prowadzić do całkowitej utraty włosów na głowie, a oprócz tego także rzęs i brwi. W przypadku ciężkich postaci tej choroby mogą występować także zmiany na paznokciach.
Choroba atakuje mieszki włosowe, co skutkuje wypadaniem włosów z określonych miejsc i tworzeniem się wyłysiałych placków. Łysienie plackowate to choroba o skomplikowanym charakterze, dlatego też można wyróżnić jej wiele odmian i rodzajów. Do najczęściej występujących można zaliczyć: łysienie wieloogniskowe, całkowite, ogniskowe i złośliwe.
Przyczyny i leczenie łysienia plackowatego
Choroba ta dotyka około 2% pacjentów, którzy szukają pomocy u lekarza dermatologa. Mimo tego, iż do końca nie zostały wyjaśnione przyczyny pojawiania się łysienia plackowatego, powszechnie uznano, że za chorobę odpowiedzialne są czynniki autoimmunologiczne. Najprościej mówiąc, organizm człowieka rozpoznaje mieszki włosowe jako zagrożenie i atakuje je. W wyniku takiej reakcji organizmu powstaje stan zapalny, który doprowadza do uszkodzenia mieszków i wypadania włosów.
U osób, które podejrzewają u siebie łysienie plackowate konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska. Lekarz rodzinny kieruje pacjentów do dermatologa lub trychologa. Leczenie łysienia plackowatego polega na dokładnej analizie skóry pacjenta i cebulek włosowych. Po wstępnym rozpoznaniu lekarz przepisuje środki działające miejscowo i ogólnie. Niestety, jeśli nie zostanie poznana bezpośrednia przyczyna wystąpienia choroby, to żadnej z metod nie można uznać za całkowicie skuteczną.
Leczenie miejscowe to śródskórnie podawane glikokortykosteroidy, a także miejscowo podawane żele, kremy i płyny, które mają za zadanie zatrzymać postępujące łysienie. W niektórych przypadkach konieczne w leczeniu łysienia plackowatego są fotochemioterapia i terapia UVB. Oprócz wyżej wymienionych rodzajów leczenia często stosuje się także: mezoterapię, kriomasaż oraz karboksyterapię.
Leczenie łysienia plackowatego jest procesem długotrwałym i wymagającym stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.
Artykuł przygotowany przy współpracy z drturowski.pl