Niepłodność u mężczyzn
Niepłodność jest zaburzeniem, z którym zmaga się wielu mężczyzn w każdym wieku. Przyczyny niepłodności mogą być różne, od chorób po źle prowadzony tryb życia. Zaburzenie to charakteryzuje się bezskutecznym staraniem się o dziecko po roku regularnych stosunków seksualnych, bez zastosowania antykoncepcji.
Jakie są najczęstsze objawy niepłodności u mężczyzn?
Najczęściej występującymi objawami, które pojawiają się u mężczyzn z niepłodnością, są zaburzenia erekcji, bóle jąder, brak ochoty na współżycie, czy problemy z poczęciem dziecka pomimo regularnego współżycia i braku stosowania środków antykoncepcyjnych.
Głównymi przyczynami męskiej niepłodności są między innymi infekcje cewki moczowej lub przewlekłe zapalenie prostaty, zaburzenia ejakulacji, w tym wytrysk przedwczesny. Ponadto przyczynami niepłodności są również zaburzenia hormonalne, stosowane leki oraz prowadzony tryb życia.
Czy stres może mieć jakiś wpływ na płodność i jakość nasienia?
Jednym z czynników, który może zaburzać płodność i jakość nasienia u mężczyzn, jest stres, który pojawia się w naszym życiu coraz częściej. Wiele badań naukowych potwierdza to, że stres prowadzi do gromadzenia dużej ilości kortyzolu, który blokuje wydzielanie się testosteronu.
Niska jakość nasienia może wynikać więc z nadmiernego stresu. Natomiast jej główną przyczyną może okazać się nieregularny seks, który obniża jakość produkowanej spermy.
Diagnostyka niepłodności męskiej – w jaki sposób jest prowadzona?
Diagnostyka niepłodności złożona jest z wielu składowych. Pierwszą z nich jest badanie przedmiotowe pacjenta oraz odpowiednio przeprowadzony wywiad medyczny, który pomoże zorientować się, jakie leki przyjmuje pacjent, jakie infekcje mu towarzyszą, jaki styl życia prowadzi i wiele więcej.
Kolejnym elementem jest skierowanie pacjenta na odpowiednie badania, które pozwolą na ocenienie stanu tarczycy, narządów płciowych, czy poziom hormonów we krwi. Ponadto lekarz kieruje mężczyznę na badania nasienia, nazywane spermogramem. Dzięki wynikom można dowiedzieć się, jaka jest objętość ejakulatu, jaka jest liczba oraz ruchliwość i żywotność plemników. Ponadto lekarze dzięki wynikowi mogą określić budowę akrosomu, główki, witki oraz cytoplazmy plemnika.