Fakt, że nasze pociechy sięgają głownie do słodkie łakocie swoich ulubionych firm, produkujących popularne słodycze, może spędzać sen z powiek wielu rodziców. Szczególnie ubolewają z pewnością ci, którzy usiłują wdrożyć dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, a ono nadal nie stosuje się do ich codziennych zaleceń, dotyczących jedzenia dużej ilości warzyw i owoców, bogatych w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz, co szczególnie ważne w przypadku młodych ludzi, prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice, chcąc zmusić swoje dziecko do jedzenia zdrowych przekąsek.
Chcąc oduczyć dziecko sięgania po słodycze w każdej sytuacji, kiedy tylko dopada je głód, wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych należy rozpocząć od najmłodszych lat. W tym celu warto zaznajamiać dziecko z różnorodnymi smakami już od kołyski. Dzięki temu pociecha będzie przyzwyczajona do częstej obecności warzyw i owców na kuchennym stole. Jedzenie dań z nich przygotowanych stanie się dla niej czymś naturalnym, jak codzienne mycie zębów czy ubieranie się. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest jednak zmuszanie dzieci do jedzenia potraw, których oni sami zbyt często nie jadają. Musimy być w tej kwestii konsekwentni. Jeśli zachęcamy dziecko do spożywania czegoś, czego jeszcze nie zna lub też jest przekonane, że nie będzie mu smakowało, nie możemy oczekiwać, że nagle zostawi pusty talerz.
Nagradzanie dziecka przy pomocy słodyczy
Gdy dziecko rośnie i z wieku niemowlęcego stopniowo przechodzi w wiek przedszkolny, musimy zadbać o to, aby słodycze w postaci czekolad, żelków, cukierków czy też innych sztucznych wyrobów wątpliwego pochodzenia, nie stanowiły dla niego nagrody za wykonanie danego zadania. Równie popularnym błędem wychowawczym jak zmuszanie dziecka do jedzenia tego, na co w ogóle nie ma ochoty, jest też nagradzanie go za poprawnie wykonaną czynność lub też pozytywną ocenę lub pochwałę w szkole za pomocą słodyczy. Praktykując ten mechanizm, przyzwyczajamy dziecko do myślenia o niezdrowych przekąskach jako nagrodzie za poświęcony trud. Takie nastawienie sprawi, że pociecha będzie dążyła do spożycia jak największej porcji czekoladowych lodów czy innych łakoci pełnych niezdrowych tłuszczów oraz cukru.
Zrozumieć dziecko
Nie wolno jednak zapominać o tym, by raz na jakiś czas pozwolić dziecku na zjedzenie kilku kostek ulubionej czekolady czy też ciasteczek. Warto natomiast podawać je po treściwym posiłku, bogatym w witaminy i inne minerały. Przede wszystkim zaś należy z dzieckiem rozmawiać, tłumacząc mu pewne procesy na spokojnie. Najgorszym rozwiązaniem problemu pochłaniania zbyt dużej ilości słodyczy jest wszczynanie kłótni.