Nadreaktywny pęcherz moczowy to kłopotliwa przypadłość, która w znacznym stopniu może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Silne i nagłe parcie na pęcherz wymaga jak najszybszej wizyty w toalecie, a to nie zawsze jest możliwe. Wyjaśniamy, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego, co jest jego przyczyną i jak postępować przy tej dolegliwości.
Pęcherz nadreaktywny – czym jest ta przypadłość i jakie są jej przyczyny
Pęcherz nadreaktywny albo zespół pęcherza nadreaktywnego to nazwy określające dolegliwość polegającą na odczuwaniu nagłego i silnego parcia na pęcherz, zazwyczaj w krótkich odcinkach czasowych, a więc gdy nie jest on jeszcze przepełniony. Pęcherz nadreaktywny powoduje, że wizyty w toalecie są częste, także w nocy. Zwykle konieczność taka ma miejsce 8 i więcej razy na dobę.
Nasilenie tej dolegliwości ma różne stopnie. Parcie na pęcherz może być bardziej lub mniej nasilone, czasem jest na tyle uciążliwe, że powoduje ciągłe wizyty w toalecie.
Przyczyny, dla których rozwija się zespół pęcherza nadreaktywnego, są zróżnicowane. Często jest to spowodowane zwężeniem cewki moczowej, co u mężczyzn może mieć związek z przerostem prostaty. Przyczyną nadreaktywności pęcherza może być również stan zapalny układu moczowego i spowodowane nim podrażnienie błony śluzowej pęcherza. Także niektóre napoje, np. kawa, mają działanie drażniące śluzówkę pęcherza moczowego, co może prowadzić do jego zwiększonej wrażliwości. Zwiększone parcie na pęcherz u kobiet może pojawić się w czasie ciąży, a także przy problemach ginekologicznych, takich jak np. guzy jajników. U obu płci przyczyną nadreaktywności pęcherza bywają też kamienie w drogach moczowych, zwłaszcza te zlokalizowane w pęcherzu.
Czy dieta ma wpływ na nadreaktywność pęcherza?
Dieta obfitująca w potrawy i napoje moczopędne, a więc alkohole, kawę, soki owocowe i niektóre warzywa, może przyczynić się do sytuacji, w której pęcherz staje się nadreaktywny. Zwiększona produkcja moczu sprawia, że częściej trzeba odwiedzać toaletę, a wspomniana już kawa i np. napoje energetyzujące drażnią śluzówkę pęcherza.
Czy pęcherz nadreaktywny jest równoznaczny z nietrzymaniem moczu?
Zespół pęcherza nadreaktywnego nie musi koniecznie oznaczać problemów z nietrzymaniem moczu, ale te dwie dolegliwości często są ze sobą powiązane.
W przypadku pojawienia się niekontrontrolowanego oddawania czy popuszczania moczu warto zastosować środki zaradcze w postaci podpasek, wkładek urologicznych czy majtek chłonnych. To dobre rozwiązanie, ponieważ długotrwałe zawilgocenie okolic intymnych i kontakt skóry z moczem może spowodować dodatkowy kłopot w postaci infekcji dróg moczowych, co nasili dolegliwości związane z nadreaktywnym pęcherzem.
Nadreaktwyny pęcherz – metody leczenia
Sposób leczenia zespołu nadreaktywnego pęcherza zależy od przyczyny tej dolegliwości. Czasami wystarczy zmiana diety i wykluczenie z niej produktów drażniących i moczopędnych. W przypadku infekcji pęcherza moczowego wdrażane jest leczenie farmakologiczne.