Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musimy się liczyć z tym, że czeka nas załatwianie wielu formalności i wypełnianie stosów papierów. Taka jest konieczność, bank chce zyskać gwarancję i pewność, poza tym musi sprawdzić naszą sytuację życiową oraz zdolność kredytową.
Okazuje się, że banki bardzo często wymagają również tak zwanego ubezpieczenia, w razie różnych wypadków losowych. Istnieją też świadczenia nieobowiązkowe, a ich wybór zależy tylko od nas. Oto, z jakimi ubezpieczeniami mamy do czynienia podczas brania kredytu i czym się one charakteryzują.
Obowiązkowe jest tak zwane ubezpieczenie pomostowe i bank go po prostu wymaga. Trzeba ponieść jego koszty, ponieważ bank musi w jakiś sposób zapewnić sobie pewność i poczucie finansowego bezpieczeństwa. Ubezpieczenie takie należy płacić (zazwyczaj w ratach) aż do momentu wpisania hipoteki do tak zwanej księgi wieczystej której założenie w tym celu jest konieczne: https://pamietnikwindykatora.pl/hipoteka-bez-ksiegi-wieczystej/. W zwyczajnych warunkach trwa do kilka miesięcy, zdarza się jednak, że trzeba czekać na przykład rok. W tym niepewnym czasie oczekiwania, bank i tak otrzymuje pewne środki.
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego naliczane jest tylko tym wnioskodawcom, którzy nie posiadają ( jak sama nazwa wskazuje) wkładu własnego, czyli po prostu samodzielnie uskładanych
pieniędzy. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak wkładu na odpowiednim poziomie, bowiem bank często odmawia kredytu ludziom, którzy nie dysponują żadnymi środkami. Takie ubezpieczenie płaci się do momentu spłacenia ewentualnego wkładu. Wówczas bank zobowiązuje się do zaprzestania pobierania tych opłat.
Jeszcze jednym, wymaganym przez instytucje finansowe ubezpieczeniem jest to na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych. Dzięki niemu zabezpieczamy naszą nieruchomość przed wieloma przykrymi zdarzeniami, na jakie bardzo często nie mamy po prostu wpływu.
Istnieją banki, które dla swoich klientów mają jeszcze więcej propozycji. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia dowolne, to pamiętajmy, że i tak trzeba za nie płacić. Konieczne jest zatem skonsultowanie się z dobrym, doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże nam w podjęciu tej trudnej decyzji. Może się bowiem okazać, że niektóre ubezpieczenia nie będą nam potrzebne i okażą się jedynie wyrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe błoto. Przeanalizujmy więc wszystkie za i przeciw, być może wtedy będzie nam łatwiej wybrać odpowiednie i naprawdę niezbędne ubezpieczenia