Rzęsistkowica to jedna z chorób intymnych, która przenoszona jest drogą płciową. Wywołuje ja pierwotniak – rzęsistek pochwowy, który zwykle znajduje się w narządach płciowych i moczowych. Głównie można znaleźć go u kobiet, ale występuje także u mężczyzn. Znacznie częściej choroba dotyka kobiet, jednak i mężczyźni są na nią narażeni. Jak rozpoznać zakażenie rzęsistkiem, jak się je leczy i jak mu zapobiegać?
Jakie są objawy rzęsistkowicy?
U kobiet i u mężczyzn mogą występować inne objawy rzęsistkowicy. U kobiety charakterystycznymi objawami są pieniste, żółtozielone upławy, często o przykrym zapachu, do tego trzeba doliczyć charakterystyczne dla wszelkich infekcji intymnych objawy takie jak: ból, świąd i pieczenie okolic intymnych, pieczenie cewki moczowej, parcie na mocz czy bóle w podbrzuszu.
U mężczyzn rzęsistkowica objawia się często ostrym zapaleniem napletka, cewki moczowej, pęcherza moczowego lub żołędzi. Może też dojść do zapalanie gruczołu krokowego. Objawami tych schorzeń najczęściej są dreszcze, wysoka temperatura, śluzowa wydzielina z cewki moczowej, bóle w kroczu, pieczenie cewki moczowej, obrzęki i zaczerwienienie okolic intymnych.
Rzęsistkowicy często mogą towarzyszyć również zakażenia grzybicze lub bakteryjne, gdyż zmieniona wydzielina z pochwy sprzyja rozwojowi takich infekcji.
Leczenie i profilaktyka rzęsistkowicy
Rzęsistkowica rozpoznawana jest przy pomocy badania mikroskopowego pobranego od chorego materiału. Leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy seksualni, gdyż tylko to gwarantuje 100% wyleczenie, w innym przypadku choroba będzie nawracać.Zobacz również „Rzęsistkowica – co to takiego?„.
W czasie leczenia chorym podaje się leki będące pochodnymi imidazolu oraz metronidazolu. Są to leki o działaniu bakteriobójczym i pierwiatniakobójczym. W czasie leczenia nie można podejmować stosunków płciowych.
W celu uniknięcia zakażenia rzęsistkiem należy przede wszystkim unikać przygodnych kontaktów seksualnych i stosować wszelkie zabezpieczenia, które pozwalają unikać chorób przenoszonych drogą płciową. Konieczne jest też odpowiednie dbanie o higienę osobistą, w tym korzystanie ze swoich przyborów toaletowych. Dobrze jest też unikać korzystania z toalet publicznych.