USG dopochwowe i podstawowe badania ginekologiczne

Ginekolodzy i położnicy mają obecnie do swojej dyspozycji świetne narzędzie diagnostyczne: USG przezpochwowe. Jest ono niezastąpione także w profilaktyce. Zaleca się, aby badanie to było wykonywane wszystkim kobietom po 35 urodzinach raz do roku.

USG przezpochwowe: kiedy można je wykonać?

Jest badaniem bardzo ważnym dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę. Daje możliwość sprawdzenia, czy narząd rodny jest zbudowany prawidłowo. Umożliwia także ustalenie przyczyn bardzo obfitych, zbyt częstych, bardzo obfitych krwawień, ale także tych, które pojawiają się pomiędzy miesiączkami. Pomaga również w wykluczeniu podejrzenia nowotworu. Wykrywa również ogniska endometriozy, guzy i torbiele na jajnikach. Wykonując USG przezpochwowe lekarz może określić także moment, w którym dojrzała komórka jajowa zostanie uwolniona z pęcherzyka. Dla kobiet, które planują ciążę wyznaczenie jajeczkowania jest bardzo ważne. Najlepszy moment na poczęcie dziecka da się ustalić bardzo łatwo. W trakcie tego badania widoczna jest grubość endometrium. Jeśli jest ono zbyt cienkie, uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka. Szanse na macierzyństwo wzrosną po kuracji hormonalnej. USG przezpochwowe jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wykonane w szóstym tygodniu ciąży – mniej więcej trzy tygodnie po zapłodnieniu – pozwoli pacjentce zadbać o właściwą dietę i zdrowy tryb życia.
Więcej na ten temat na blogu przychodni Medica2000.

Podstawowe badania ginekologiczne

Składa się na nie bardzo dokładny wywiad oraz badanie narządów rodnych na fotelu ginekologicznym. Badanie to jest przeprowadzane palpacyjnie. Kolejny etap to badanie przy pomocy wziernika. W trakcie tego badania możliwe jest pobranie wymazu do cytologii. Cytologia to jedno z ważniejszych, ginekologicznych badań profilaktycznych. W jego trakcie przy pomocy specjalnej szczoteczki pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Na badanie do ginekologa najlepiej jest się zgłosić w ciągu pierwszych dziesięciu dni po miesiączce i nie później niż cztery dni przed datą kolejnej. W przypadku infekcji intymnych, wizytę należy zaplanować już po jej wyleczeniu – wynik wymazu na skutek toczącego się stanu zapalnego może nie być jednoznaczny. Pacjentkom, które ukończyły 40 lat po zakończeniu badania ginekologicznego lekarz może zaproponować także wykonanie mammografii.

Pacjentka może też zostać skierowana na dodatkowe badania:

laparoskopię miednicy mniejszej.
Badanie to jest zalecane tym pacjentkom, u których podejrzewany jest zespół policystycznych jajników, zapalenie miednicy mniejsze, endometrioza;

badanie biologiczne czystości pochwy – przy podejrzeniu zakażenia bakteryjnego lub grzybicy;

kolposkopię
Badanie to jest zlecane w przypadku, gdy wyniki cytologii wzbudzają wątpliwości. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego wziernika. Jest bezbolesne i bezpieczne. Może zostać wykonane u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do wykonania kolposkopii jest menstruacja.

Nieodłącznym elementem wizyty u ginekologa powinno być także badanie piersi. W razie niepokojących zmian niezbędne będzie wykonanie USG piersi i/lub mammografii. USG piersi lekarz może zlecić także profilaktycznie pacjentkom w wieku do 35.-40. lat. Jest bezbolesne, a najlepiej jest je wykonać pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu.

Jedna w roku wizyta u ginekologa powinna być obowiązkiem każdej kobiety, która dba o swoje zdrowie. Regularne wizyty, badanie piersi i cytologia mogą uratować nie tylko zdrowie, ale także życie. Badania ginekologiczne mogą być dla wielu kobiet krępujące, większość z nich to badania bezbolesne. Strach i wstyd przed wizytą są więc niepotrzebne.