Łysienie to problem dotyczący wielu mężczyzn. Jakie są jednak jego przyczyny? Czy ogólne zdrowie człowieka ma wpływ na łysienie? Czy kobiety mogą również cierpieć z tego powodu?
Zdrowie a łysienie
Jak się okazuje, ogólny stan zdrowia ma duże znaczenie, jeśli chodzi o łysienie. Rzecz w tym, iż rozmaite choroby mogą mieć bezpośredni wpływ na wypadanie włosów lub też na zaprzestanie rośnięcia nowych. Ponadto, nieodpowiednia dieta może się przyczyniać do wypadania włosów. Warto zauważyć, że również niezdrowy tryb życia objawiający się na przykład brakiem w nim ćwiczeń fizycznych prowadzi do szybszego łysienia. Podobnie jest z nałogami, takimi jak alkohol czy papierosy. Im więcej pali się tytoniu, tym większe ryzyko, że zacznie się szybko łysieć.
W jakim wieku rozpoczyna się łysienie?
Generalnie nie ma zasady mówiącej o tym, w jakim wieku można spodziewać się łysienia. Najczęściej jednak następuje to dopiero po 40 roku życia. Niemniej jednak, nie brakuje również dwudziestolatków z solidnymi zakolami czy też z plackami na potylicy. Jest to ciężka postać łysienia, która ma miejsce bardzo rzadko.
Przyczyny łysienia
Generalnie, przyczyn łysienia może być bardzo dużo. Jak wspomniano, są nimi czasami problemy zdrowotne. Niemniej jednak, również obciążenie genetyczne ma duże znaczenie. Najczęściej synowie łysych mężczyzn również bardzo szybko tracą włosy.
Jeśli natomiast chodzi o bezpośredni czynnik wywołujący łysienie, to najczęściej jest nim nadwrażliwość na dihydrotestosteron. Jest to pochodna testosteronu. Nadwrażliwość na dihydrotestosteron jest dziedziczona, a tego typu łysienie nazywa się androgenowym.
Warto zauważyć, że osobom cierpiącym na łysienie androgenowe wcale nie wypadają zbyt szybko włosy. Generalnie, wypadają im one tak często jak każdemu. Problem jest jednak w tym, że zwykle ludziom w miejsce włosów, które wypadły odrastają nowe. Jeśli jednak występuje łysienie androgenowe jest inaczej. W takiej sytuacji włosy nie odrastają w ogóle, albo też odrastają o wiele słabsze. Pomóc mogą z pewnością rozmaite odżywki, które spowalniają osłabianie się włosów.
Czy kobiety mogą łysieć?
Generalnie, zawsze mówi się o problemie łysienia w kontekście mężczyzn. Czy oznacza to jednak, że nie dotyczy on w ogóle kobiet? Oczywiście, nie jest to prawdą, gdyż również kobiety mogą tracić włosy. Niemniej jednak, zwykle jest to tylko problem okresowy, spowodowany lekami lub chorobami. Po czasie natomiast włosy u kobiet zaczynają odrastać.
Jedynie u niektórych pań pojawia się problem z traceniem włosów na stałe. Najczęściej przyczyną jest obciążenie genetyczne. Warto też zauważyć, że zarówno u mężczyzn jak i u kobiet z czasem włosy stają się coraz słabsze. Dotyczy to absolutnie każdego człowieka, a nie tylko osób, które cierpią z powodu łysienia androgenowego. Włosy stają się więc rzadsze i łatwo wypadają.