Zwalczanie mszyc w ogrodzie

Niewielkie białe, czarne, żółte, zielone i granatowe pluskwiaki są prawdziwą zmorą dla ogrodników. Żerują w masowych ilościach przez cały sezon wegetacyjny. Atakują większość warzyw, roślin kwitnących, krzewy i drzewa owocowe, ozdobne rośliny iglaste i liściaste. Rozmnażają się bardzo szybko. Najczęściej atakują młode liście i pąki. O ich obecności świadczy obecność mrówek.

Jakie są objawy?

Trudno ich nie zauważyć. Łodygi kwiatów są oblepione owadami, a liście i młode pędy są poskręcane. Mszyce żywią się sokami roślin. Części roślin, które nakłują swoimi aparatami gębowymi wybrzuszają się i skręcają, przestają rosną, a z czasem cała roślin zamiera. Ale to jeszcze nie wszystkie zagrożenia. Mszyce roznoszą choroby wirusowe. W wyniku ich żerowania powstaje rosa mszycowa, która stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów sadzakowych. Mszyce szczególnie upodobały sobie warzywa kapustne, róże i kwiaty doniczkowe.

Jak zwalczać mszyce?

Walkę z mszycami można rozpocząć już zimą. Pędy i pnie drzew można opryskać preparatem parafinowym. Wiosną i latem trzeba regularnie oglądać spodnią stronę liści. Do ich zwalczania można wykorzystać preparaty chemiczne, coraz częściej jednak w uprawach amatorskich sięga się po metody naturalne. Pamiętajmy, że naturalnymi wrogami mszyc są bzygi, biedronki złotookie. Ale pamiętajmy też, że z dużymi koloniami mszyc, te pożyteczne owady mogą sobie nie poradzić. Jednym z domowych sposobów na mszyce jest oprysk szarym mydłem. Do zrobienia roztworu potrzebujmy 125 gram szarego mydła potasowego. Należy go zetrzeć na tarce i rozpuścić w 4 litrach gorącej wody. Oprysk wykonujemy, kiedy roztwór ostygnie. Opryskujemy nim zaatakowane przez mszyce części roślin przez kilka dni. W sklepach dostępne są także tablice lepowe na mszyce. Mają one żółty kolor, który przyciąga te szkodniki. Tablice lepowe ustawiamy w doniczkach lub pomiędzy łodygami zaatakowanych roślin. Pomiędzy grządkami z kwiatami i warzywami warto sadzić także rośliny, które będą odstraszać mszyce. Mszyce, które atakują róże przyciąga nasturcja. Odstrasza je także lawenda. Ogórki i pomidory możemy ochronić przed mszycami sadząc w ich sąsiedztwie cząber, miętę lub czosnek. Naturalny oprysk na mszyce można przygotować także ze 100 gram łusek cebuli. Należy je zalać 5 litrami wody, odstawić na 12 godzin, a następnie gotować przez pół godziny. Odwar jest gotowy do użycia po ostygnięciu. Gałęzie drzew można także spryskiwać silnym strumieniem wody. W ten sposób można skutecznie usunąć duże skupiska mszyc.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi sposobami zwalczania mszyc na Target.com.pl.